Gyorsmenü, oldaltérkép és beállítások
Aktuális

WrocMUN 2017

2017. december 4.
Meridián


A Model United Nations konferenciákon az Egyesült Nemzetek Szervezetének működését szimuláljuk. A diákok bizottságokba osztva különböző országok képviselőiként igyekeznek megoldást találni az eléjük tárt problémákra, figyelembe véve országuk politikai és diplomáciai érdekeit. Ilyen, úgynevezett MUN-konferenciákat a világ számos nagyvárosa rendez meg évente, köztük Budapest is.

A Lengyelországban 2017. november 29. és 2017. december 1. között megrendezett Wrocław MUN-on idén az Apáczai is képviselte magát. Bár tavaly jártunk már budapesti nemzetközi konferencián, ez volt az első külföldi MUN, amin apáczais diákok delegációként vettek részt. A mostani delegáció tagjai voltak: Dolgos László (9.C), Fónai Kende (11.C), Hubay Csenge (11.C), Marosi Samu (9.D). A szervezést és kíséretet Minich Eszter, illetve Vinkler Andrea tanárnők biztosították, amit ezúton is nagyon köszönünk!


WrocMUN 2017

A konferencián összesen hét különféle bizottság és szervezet ülésezett, ebből az apáczaisok háromban voltak jelen: az Emberi Jogi Tanácsban (HRC) Laci és Samu Szíriát és Jement, az Észak-atlanti Szerződés Szervezetében (NATO) Csenge Spanyolországot, a Biztonsági Tanácsban (SC) jómagam pedig Franciaországot képviseltem. A bizottságoknak önálló témái vannak, amelyekből a delegáltaknak fel kell készülni, meg kell ismerniük országuk álláspontját, majd ezt egy úgynevezett „position paper”-ben össze kell foglalniuk – mindezt a konferenciát megelőzően, angolul. A témák Wrocławban így alakultak:

HRC: a Közel-Keleten élő LGBTQ társadalom emberi jogainak támogatása, előmozdítása
NATO: Ukrajna lehetséges csatlakozásának vizsgálata
SC: terrorfenyegetettség Pakisztán területén


WrocMUN 2017

Nekünk tehát delegáltakként a fentebbi témák egyikéből kellett felkészülnünk. Fontos, hogy a viták során nem az egyéni véleményünket kell érvényesíteni, hanem követni kell az országunk álláspontját, meg kell felelni annak politikai és diplomáciai elvárásainak. A viták formálisan, ugyanazon szigorú szabályok szerint zajlanak, mint a valódi ENSZ-ben. A konferenciák hivatalos nyelve az angol. A delegáltak célja, hogy a több napos vitázás végére közösen összeállítsanak egy „resolution”-t, vagyis egyfajta megoldási tervet. Ehhez az érdekérvényesítés mellett elengedhetetlen az összedolgozás képessége. Az utolsó nap során általában egy krízishelyzettel foglalkoznak a bizottságok, aminek témáját helyben tudják meg, éppen ezért előzetes felkészülés nélkül kell megoldást találniuk rá.


WrocMUN 2017

Ezekben a konferenciákban külön élvezem, hogy nem versenyként kell rájuk tekinteni. A cél, hogy közös munkával összeállítsunk egy megoldási tervet az adott problémára – a valódi ENSZ-ben is ezt csinálják, bár a miénk végezetül nem kerül nyilvánosságra. A konferenciák végén választanak pár diákot, akik bizottsági munkája kiemelkedő volt. Ők Honorable Mention („tiszteletteljes megemlítés”), illetve Best Delegate („legjobb delegált”) címeket nyerhetnek. Itt jegyezném meg, hogy Dolgos László a tavalyi Budapest International Model United Nations, illetve a mostani Wrocław Model United Nations konferenciákon egyaránt Honorable Mention kiemelésben részesült a konferenciákon nyújtott teljesítménye alapján!


WrocMUN 2017
Vinkler Andrea grafikája, amit a formális vitákon elhangzott legjobb megszólalásokból,
figyelmeztetésekből készített

A címeknek mindenki joggal örül, de mint írtam, a MUN-ozás elsősorban nem verseny. A közös megoldási terv, az összedolgozás, a diplomatikus vitázás, a tárgyi tudás növelése a témában, mások nézőpontjának megismerése és elfogadása mind-mind olyan dolog, amivel az ember gazdagabb lesz. A csodálatos élményekről és a vicces büntetésekről nem is beszélve…


WrocMUN 2017

Fónai Kende