Április bolondjának szokás azt nevezni, akivel április 1-jén a bolondját járatják.
Egyes kutatók szerint ez a beugratós szokás a csalóka áprilisi időjárás kapcsán születhetett meg. De sokféle magyarázat található még ennek a hagyománynak az eredetére, származására. Vannak, akik a középkori Franciaországból eredeztetik, ahol az év április 1-jén vette kezdetét és ezen a napon az emberek ajándékokkal lepték meg egymást. Miután az újévet áthelyezték január 1-jére, továbbra is megtartották ezt az ajándékozási szokást április első napján, azonban szép lassan az ajándékok helyett tréfás kis semmiségeket adtak egymásnak. A hamis évkezdetet hamiskodással ünnepelték meg.
Mások szerint a Német-Római Birodalomból származhat a szokás, de olyanok is akadnak, akik egészen az ókorig eredeztetik vissza. Ugyanis voltak ókori népek, melyek április elsején tartandó ünnep alkalmával az úr és szolga egy napra szerepet cserélt.
Ezen a napon ajánlatos a sajtó, a rádió, a televízió és a világháló híreit is fenntartással kezelni. Az első internetes április 1-jei tréfa valószínűleg 1984-ből származik.
A klasszikus áprilisi tréfa napjainkban teljesen átformálódott, mert az egyre gyanakvóbb emberek a kis gyermeteg tréfákat azonnal kiszúrják. Ezért egyre elvetemültebb tréfákat vetnek be, amik bizonyos esetekben még pánikot is keltenek.
Mindenesetre jó tréfálkozást kívánunk mindenkinek!
Április 1, avagy a bolondok napja
Április 1, avagy a bolondok napja
Április 1, avagy a bolondok napja
Jandácsik Ágnes és Szigeti Annabella