Gyorsmenü, oldaltérkép és beállítások
Aktuális

Nukleáris szaktábor Keszthelyen

2024. augusztus 12.
Meridián


Rövid beszámoló a szaktáborról.

2024. július 1-jén, hétfőn kora délután érkeztünk meg a keszthelyi kollégiumba, ahol a XVI. Mester András Nukleáris Szaktábort rendezték meg. Első nap még nem voltak szakmai előadások, csak a vízpartot látogattuk meg és ismerkedős játékokkal fejeztük be a napot.

Kedd reggel pedig bele is kezdtünk a tábor szakmai részébe. (Ekkor osztották ki a feladatsort is, aminek a megoldásait a tábor végén jutalmazták.) Délelőtt voltak előadások a magfizika alapismereteiről, nukleáris gyógymódokról, a Paks II-ről és a nukleáris biztonságról, majd végül az ITER-kísérletről (Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor). Ezután megebédeltünk, majd elmentünk megnézni Keszthely nevezetességeit, a Festetics kastélyt és a modellvasút-kiállítást Farkas László tanár úrral. Majd este Újvári Sándor tanár úr interaktív kísérleti bemutatója következett, amit mindenki nagyon élvezett.

Szerdán korán keltünk, mivel 10 órakor már Budapesten vártak minket a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpontban, ahol egy egész napos körbevezetésen vehettünk részt. Megnéztük a kutatóreaktort, megnézhettük, hogy milyen eszközöket használnak, ha egy bűnténynél sugárzó anyagot találnak és az ITER-kísérlet magyar vonatkozásairól volt szó. Ezután egy gyorsan eltelő 3 órás út vissza Keszthelyre, mivel szinte mindenki elaludt a buszon a hosszú nap után. Visszaértünk a kollégiumba, de még hátra volt egy napirendi pont: lézeres kísérletek következtek Tarján Péter tanár úr bemutatásában. Ezek a kísérletek is látványosak és érdekesek voltak, most sem bánta meg senki, hogy a kísérletek megtekintését választotta a korai lefekvés helyett.

Másnap reggel további érdekes előadások következtek, a kvarkok titokzatos világáról, a CERN működéséről, a nukleáris kölcsönhatásokról, s az előadások végén izgalmas kérdéseket vetettek fel. Majd a nap utolsó előadása a Curie-család életéről szólt. Délután szimulációs kísérleteken és laborméréseken vettünk részt, ahol Zsigri Ferenc tanár úrral is találkoztunk. Ezután, mivel végre jó idő volt, lementünk a strandra, bár nem volt túl meleg a víz, de így is kellemes volt a fürdés. Majd este a FINE által szervezett kvíz volt, először csapatos Kahoot, majd utána egyéni kvíz, ahol lehetett sokféle ajándékot szerezni.

Eljött a péntek is, szép reggelre virradt. Először egy természetes atomreaktor történetéről hallhattunk, ami után egy szavazás következett, mivel a Magyar Nukleáris Társaság új díjat alapított, a Mester András-díjat, Mester András tanár úr tiszteletére, aki 15 évig vezette, gondozta a nukleáris szaktábort. Ennek a díjnak az odaítélése az egész tábor alatti tevékenységen, viselkedésen alapul, de leginkább a szavazáson, ahol mindenki egy lapra írja a nevét annak, akinek ő szerinte kéne kapni a díjat. Ezután pedig még egy előadást hallgattunk meg a radioaktív hulladékok tárolásáról és kezeléséről. Majd az ebéd után Hévízre utaztunk, hogy fürödjünk egyet a Hévízi-tóban. Kétségtelenül egy üdítő élmény volt. Ezután pedig egy kb. 5 km-s sétával vissza is értünk a kollégiumba, ahol a tanár urakkal volt kötetlen beszélgetés, sok érdekes történetet hallottunk tőlük.


Nukleáris szaktábor Keszthelyen

Elérkezett a tábor utolsó napja is. Finom reggeli után még két előadást hallgattunk meg a CERN-i részecskegyorsító fejlesztéséről, a HL-LHC (High-Luminosity Large Hadron Collider) tervezéséről. Majd következett a tábor értékelése, zárása.

A tábor végén 3 különböző téren elért eredményekért adtak csokoládé formájában jutalmat az első néhány helyezettnek: szimulációs mérésért, a kísérletért és feladatmegoldásért. Mérésben apáczais diák nem kapott jutalmat, szimulációs mérésben viszont Takách Máté 3., Simon János Dániel 1. helyezést ért el. Feladatmegoldásban maximum 40 pontot lehetett szerezni, a beadott megoldások alapján: 4. helyen végzett Takách Máté 34 ponttal, 3. lett Biró Artúr 35 ponttal és az elsőséget Simon János Dániel szerezte meg 40 ponttal. Ezen kívül már csak a Mester András-díj odaítélése maradt hátra, amit a diákok szavazása alapján idén Simon János Dániel kapott. A díjat Mester András tanár úr családja adta át.


Nukleáris szaktábor Keszthelyen
Tarján Péter, Farkas László, Simon János, Újvári Sándor

A tanár urak jónak értékelték a tábort mindent összevetve. Szerintünk is jó volt, az ételek túlnyomó többsége finom volt, az előadások érdekes voltak, izgalmas témákról volt szó, a szabadidős programok is élvezetesek voltak, a szervező tanár urak és a FINE-s segítők pedig rendesek, segítőkészek és kedvesek voltak. Összességében azt mondhatjuk, hogy egy nagyon jó tábor részesei lehettünk.


Nukleáris szaktábor Keszthelyen

Major-Pomozi Léda, Biró Artúr és Takách Máté